Tere tulemast Lahemaalamba kodulehele! 

Lahemaa rahvuspargi lääneserval Kuusalu vallas Uuri külas Sae talus elavad eesti maalambad- lahemaalambad.  

Eesti maalamba lugu on pea sama pikk kui Eestimaal elavate inimeste lugu, nad on vanimad kodustatud loomad.

Loomad, kes inimese kõrval elades teda riietasid ja toitsid. Lahemaalamba lugu algas 2005 aastal, mil esimesed värvilised lambad Lahemaa ühte vanemasse majapidamisse – Pärlijõe kaldal asuvasse Sae tallu, saabusid. Tänaseks on meie põhikarja kogutud veel Eesti äärealadel ja saartel säilinud maalambaid Kihnust, Ruhnust, Lõuna ja Lääne Eestist, Saare-, Viru- ja Hiiumaalt, kokku 50 emaslooma, lisaks jäärad ja nende eduka koostöö vili – talled. 2006. aastal UNESCO toel ja ELFi eestvõttel läbiviidud geeniuuringtest selgus, et Sae talu lammastest on enamus Eesti maalambad ja esindatud on kõik 4 uurimuses kirjeldatud maalamba liini: kihnu, ruhnu, hiiu, saare. 2006 Viru liini lambad. Kuna aga väike osa karjast osutus uuringutele toetudes küll lammasteks, kuid mitte maalammasteks ja kuna me asume Lahemaal, siis siit ka meie karja loomi ühendav nimi – Lahemaalammas!

Et Lahemaalammast ei ohustaks kodust kaugematel karjamaadel metsloomad, oleme ka rajale turva- meesteks toonud kaks maremma abruzzi karjakaitsekoera Tina ja Martino. Tina koduks olid Šveitsi Alpid, Martino leidsime Soomest.  

Maremma abruzzist, mõnusast jääkarusarnasest kaaslasest, tema iseloomust, kaitseomadustest, elust temaga ja temata ning muustki saad lugeda www.herdenschutzzentrum.ch. Tinast ja Martinost  lähemalt peatükis Maremma-Abruzzi.  

Kui tahad Lahemaalamba (Eesti maalamba), karjakaitsekoera maremma abruzzi kohta rohkemat teada, soovid tutvuda meie ja Ashfordi toodetega, helista või kirjuta. 

Lahemaalambale on võimalik ka külla tulla. 

Kui tahad Lahemaalamba (Eesti maalamba), karjakaitsekoera maremma abruzzi kohta rohkemat teada, soovid tutvuda meie ja Ashfordi toodetega, helista või kirjuta.
Lahemaalambale on võimalik ka külla tulla. 

Maavillaste tervitustega,
Taavi ja Imbi Jäetma
Sae talu peremees ja perenaine 

 Meie kodulehte ilmestavate fotode eest aitäh headele sõpradele Annika Michelsonile, Janek Florenile, perepoeg Karl-Eerikule, mõned pildid on teinud ka talu perenaine ja peremees ise.